400G QSFP-DD DR4+ with dual CDR 2 km, 4x λ1311 nm, MTP/MPO-8/12 APC, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 4x 1311 nm
- 2 km
- 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 400G ETH
- 4x 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | MTP/MPO-8/12 APC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | DR4+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 2 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
| Bandwidth Per Lane | 106.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 12 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, KP4 |
| Powerbudget (dB) | 3 dB |
| Transmit min/max per lane | -2.9 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -5.9 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 4x 1311 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 4x 1311 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 4x 100G Ethernet, 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party QDD-400G-XDR4 compatible
- Arista QDD-400G-DR4 compatible
- Cisco Systems QDD-4X100G-FR-S compatible
- Edge Core ET502-FR4 compatible
- Juniper QDD-400G-DR4 compatible
- Juniper QDD-4X100G-FR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE15274AA compatible
What customers say
We are realy happy with the FLEXBOX, programming FLEXOPTIX universal transceivers works like a charm.
Just insert, detect, select and start programming, now we are able to support hundreds off vendors with just a few standard SFP modules.
Amazing smart solution!
We are using FLEXOPTIX industrial grade transceivers in our control systems for power electronics and converters. The FLEXBOX is an invaluable tool, making it super easy and quick to configure transceivers. Even larger numbers can be configured easily with the batch configure option, just plug them in one after the other and the rest happens automatically. The power meter, source control and OTDR features are helpful for lab testing or during commissioning. Thanks, FLEXOPTIX for providing universal transceivers of a high quality at decent prices! Your lightning-fast order processing and shipping speed is also impressive.
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX