400G QSFP-DD PLR4 with dual CDR 10 km, 4x λ1311 nm, MTP/MPO-8/12 APC, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 4x 1311 nm
- 10 km
- 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 100G ETH
- 400G ETH
- 4x 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | MTP/MPO-8/12 APC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | PLR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
| Bandwidth Per Lane | 106.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 10 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, KP4 |
| Powerbudget (dB) | 6.3 dB |
| Transmit min/max per lane | -1.4 dBm / 4.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -7.7 dBm / 4.5 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 4x 1311 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 4x 1311 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 4x 100G Ethernet, 400G Ethernet, 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party QDD-400G-PLR4 compatible
- Arista QDD-400G-PLR4 compatible
- Edge Core ET7502-FR4 compatible
- Juniper QDD-4X100G-LR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE17067AA compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMS1V00-WM compatible
What customers say
It's just a genius device. So easy to use and simple! I would recommend it to every network engineer. Plug-in the module, program and its ready for deployment!
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!