10GBASE-T Copper SFP+ 30 m, RJ-45, RX_LOS, 1.25 Gbit/s - 10.312 Gbit/s
calcPageSize())"
/>
Works only in SFP+/SFP28 ports with 10G support
- Copper
- 30 m
- 10.31 G
- 100M ETH
- 10G ETH
- 1G ETH
- 2.5G ETH
- 5G ETH
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | RJ-45 |
| Interface | Copper |
| Compliance Code | T |
| Operating Temperature | Standard |
|---|---|
| Distance | 30 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.25 Gbit/s - 10.31 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 3.6 W |
| Special Features | RX_LOS |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 5G Ethernet, 2.5G Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista SFP-10G-MRA-T compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) JL563B_CX compatible
- Cisco Systems SFP-10G-SR compatible
- Cisco Systems SFP-H10GB-CU1M compatible
- Cisco Systems SFP-H10GB-CU5M compatible
- Huawei SFP-10G-CU5M compatible
- Juniper JNP-SFPP-10GE-T compatible
- Juniper SFPP-10G-T compatible
- Kemp Technologies LM-SFP-SR compatible
- LANCOM SFP-CO10-MG compatible
- Netgear AXM765 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) SFP-1/10G-T compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MFM1T02A-SR compatible
What customers say
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!