1G SFP BiDi EX 40 km, ᵀˣ1310 / ᴿˣ1490 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 1.25 G
- BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 19 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1270 - 1350 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1490 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1480 - 1500 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SY-000 compatible
- ADTRAN 1200487G40 compatible
- ADTRAN 1442140G2 compatible
- ADVA 1061705874-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-U compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-U20 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419076-E6 compatible
- barox AC-SFP-BIA-LXE compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-BXU compatible
- Calix 100-01670 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP58CFE6 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBBX1 compatible
- Cisco Systems GLC-BX40-U-I compatible
- Cyan 280-0132-00 compatible
- Cyan 280-0334-00 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Y-BXU compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-BX40-D compatible
- Extreme 10053 compatible
- FiberPlex SFP-SC24BD-3149-B compatible
- Huawei LE2MGSC40DE0 compatible
- Juniper EX-SFP-GE10KT13R14 compatible
- Keymile 37973096 compatible
- Netgear AGM732F compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE28785AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE04324AA compatible
- Perle PSFP-1000D-S1LC40U compatible
- RAD SFP-21A compatible
- Telco Systems BTI-SFP-GBD40E-DD-31/49S compatible
- Westermo 1100-0567 compatible
What customers say
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.