10G XFP, 100 GHz Grid - C-Band DWDM ZR with dual CDR 80 km / 23 dB, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 80 km
- 11.1 G
- Dual CDR
- 10G ETH
- 10G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | DWDM ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -23 dBm / -10 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1520 - 1620 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (8G) compatible
- ADTRAN 1442987G8C compatible
- ADVA 1061701401-05 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ZRD-1538-77 compatible
- Calix 100-01507 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK588AAE5 compatible
- Cisco Systems XFP-10GZR-OC192LR compatible
- CommScope (ex. Arris) 780244 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-XFP-W61 compatible
- Ericsson RDH901011/61 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-ZR-XFP compatible
- Extreme 10261 compatible
- Fujitsu FIM31063/120W61 compatible
- HP H3C JD107A compatible
- Huawei DWDM-XFP10G-1528-77 compatible
- Huawei XFP-STM64-SM1550-80km compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100032/961 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100083/961 compatible
- Infinera TOM-10G-D61-LR2 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM4LI compatible
- Juniper XFP-10GE-ZR compatible
- Marconi SU69EN compatible
- MRV XFP-DWLR08-61 compatible
- MRV XFP-DWLR08F8-61 compatible
- Net Insight NPA0060-1961 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB356630001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB375650001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) XFP-10G-DWDM-61 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U789-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN XFP-DWDM-23dB-C61 compatible
- Packetlight UL100L-CH61 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR10_AL61 compatible
What customers say
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
We are realy happy with the FLEXBOX, programming FLEXOPTIX universal transceivers works like a charm.
Just insert, detect, select and start programming, now we are able to support hundreds off vendors with just a few standard SFP modules.
Amazing smart solution!