10G XFP, 100 GHz Grid - C-Band DWDM ZR with dual CDR Extended 80 km / 23 dB, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 80 km
- 11.1 G
- Dual CDR
- 10G ETH
- 10G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | DWDM ZR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -20°C - 75°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -23 dBm / -10 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1520 - 1620 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems XFP-10GZR-OC192LR compatible
What customers say
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.