10G XFP Tunable DWDM ZR with dual CDR 80 km, 97 Channels, 50GHz Grid, C-Band, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- DWDM 50GHz
- 80 km
- 11.35 G
- Tunable
- 10G ETH
- 10G FC
- STM-64
-
Matching Products
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode DWDM 50GHz |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -5°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.35 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 2.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 25 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -26 dBm / -4 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable DWDM 50GHz |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1567.13 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1525 - 1575 nm |
| Laser | ILMZ |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | 0 ps/nm to 1,600 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 9.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1442985G1C compatible
- ADVA 1061701400-01 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ZR compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK583AAE6 compatible
- Ciena 160-9004-900 compatible
- Cisco Systems DWDM-XFP-C compatible
- Cisco Systems ONS-XC-10G-C compatible
- Coriant (ex. Tellabs) 81.71T-XDWDM-R6 compatible
- Ericsson RDH102150/02 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-ZR-XFP compatible
- Extreme 10200 compatible
- Huawei XFP-STM64-T-80km compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100090/TC compatible
- Infinera TOM-10G-DT-LR2 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM4TF compatible
- Juniper EX-XFP-10GE80KDWDM compatible
- Juniper XFP-10G-CBAND-T50-ZR compatible
- MRV XFP-DWLR08TC compatible
- Net Insight NPA0038-LR21 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB375650046 compatible
- Nokia Networks V50017-U790-K500 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U792-K500 compatible
- Packetlight UL-TU-FC-80 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR10T_AL compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTRN10_AL20 compatible
- Sorrento Networks GMXFP-10G-40CT-80 compatible
What customers say
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.