10G XFP, 100 GHz Grid - C-Band DWDM ER with dual CDR 40 km / 14 dB, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 40 km
- 11.1 G
- Dual CDR
- 10G ETH
- 10G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | DWDM ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 14 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1270 - 1620 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1442987G8 compatible
- ADVA 1061701401-05 compatible
- ADVA 1061702201 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. DWDM-40KM-C61 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ER compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK587EAE6 compatible
- Cisco Systems XFP-10GER compatible
- Dell (ex. Force10) GP-XFP-W61 compatible
- Extreme 10261 compatible
- Huawei DWDM-XFP10G-1528-77 compatible
- Huawei HXFP8441-610 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100031/961 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM4DL compatible
- Juniper XFP-10GE-ER compatible
- MRV XFP-DWLR08-61 compatible
- Net Insight NPA0059-1961 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) XFP-10G-DWDM-61 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U776-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN XFP-DWDM-14dB-C61 compatible
- Packetlight UL100S-CH61 compatible
- RAD XFP-5D-61 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR10_AS compatible
What customers say
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!