1G SFP EX 40 km, λ1550 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 40 km
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 19 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1500 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SP-000 compatible
- Advantech SFP-GXD/LC-50 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-LH40 compatible
- Allied Telesis AT-SPLX40/1550 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4860C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419052-E6 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-LHA-OM compatible
- Ciena XCVR-040U55 compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-SFP-1GB-LX10 compatible
- Cisco Systems GLC-EX-SMD compatible
- Cisco Systems ONS-SE-GE-ZX compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Z compatible
- Dell 320-2879 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-LC08 compatible
- Extreme 10053 compatible
- FibroLAN SF1G-LX3 compatible
- HP H3C JD062A compatible
- Huawei S-SFP-GE-LH40-SM1550 compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Keymile 37973037 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310 compatible
- Korenix SFPGXD50D compatible
- MikroTik S-31DLC20D compatible
- Moxa SFP-1GLHXLC compatible
- MRV SFP-GD-XD compatible
- Net Insight NPA0012-L101 compatible
- Netgear AGM733 compatible
- NetOptics SFPKT-LX compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376720002 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25775AA compatible
- Nokia-Siemens (ex. Atrica) AT10027-ID-R compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP-EX compatible
- Planet MGB-L50 compatible
- RAD SFP-8D compatible
- Raisecom USFP-GB/S54-DL compatible
- Redback SFP-GE-ZX compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTGBE_EX compatible
- Siemens 6GK5992-1AN00-8AA0 compatible
- Teleste MSG224A compatible
- TP-LINK TL-SM311LS compatible
- Westermo 1100-0542 compatible
- Zyxel SFP-ZX-40 compatible
What customers say
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.