1G SFP EX 40 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 22 dB |
| Transmit min/max per lane | -2 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1442340G1 compatible
- ADVA 0061003009 compatible
- ADVA 1061705851-02 compatible
- Advantech SFP-GLX/LC-40E compatible
- Allied Telesis AT-SPLX40 compatible
- Allnet ALL4753 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419050-E6 compatible
- Barnfind BTSFP-LX-SM-0240 compatible
- barox AC-SFP-LX-E-40 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-LH-OM compatible
- Brocade E1MG-LH-OM compatible
- Calix 100-01663 compatible
- Ceragon SFP-GE-LX compatible
- Ciena XCVR-040M31 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBLH1 compatible
- Cisco Systems GLC-EX-SMD compatible
- Cisco Systems GLC-LH-SMD compatible
- ComNet SFP-7 compatible
- CTC Union ISFP-S7040-31-D compatible
- Dell 320-2879 compatible
- DrayTek SFP.0LC.212.30 compatible
- Edge Core ET4201-LHX compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-LC09 compatible
- Extreme 10052 compatible
- FiberPlex SFP-SC24XC-3131-C compatible
- FibroLAN SF1G-LX2 compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Grandstream F-SM1310-40KM-1.25G compatible
- Hirschmann M-SFP-LX+/LC compatible
- HP H3C JD061A compatible
- Huawei eSFP-1310nm-Lx-40Km compatible
- Huawei OSG040002 compatible
- Huawei S-SFP-GE-LH40-SM1310 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100014 compatible
- Intel SFP EX compatible
- Juniper EX-SFP-1GE-LX40K compatible
- Juniper NS-SFP-1GE-LX compatible
- Keymile 37973037 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310 compatible
- Korenix SFPGLHX30D compatible
- KTI Networks SFP-GLS-50-A compatible
- MikroTik S-31DLC20D compatible
- Moxa SFP-1GLHXLC compatible
- MRV SFP-GD-ELX-R compatible
- Netgear AGM732F compatible
- NetOptics SFPKT-LX compatible
- Nevion SFP-TR1-13T-ER compatible
- Nexans 88646017 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376720002 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25775AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00867AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00867CA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE01454AA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U467-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP-EX compatible
- NoviFlow 400000506 compatible
- OpenGear 569026 compatible
- Orckit-Corrigent CPN10038 compatible
- Packetlight SL6 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-LX compatible
- Perle PSFP-1000D-S2LC40 compatible
- Phoenix Contact FL SFP LX40 compatible
- Planet MGB-L30 compatible
- RAD SFP-8D compatible
- Raisecom USFP-GB/S32-DL compatible
- Redlion NTSFP-LX-40 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTGBE-EX compatible
- Siemens 6GK5992-1AM30-8AA0 compatible
- Telco Systems BTI-MGBIC-GEX-DD-LC compatible
- TP-LINK TL-SM311LS compatible
- Transition Networks TN-SFP-LX3 compatible
- TRENDnet TEG-MGBS40 compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-1G-S compatible
- Volktek GBM-104-10 compatible
- Westermo 1100-0533 compatible
- Xtera Communications SFP EX compatible
- Zyxel SFP-LHX1310-40 compatible
What customers say
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!