10G SFP+ ER 40 km, λ1550 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 40 km
- 11.3 G
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 600 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 11.1 dB |
| Transmit min/max per lane | -4.7 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15.8 dBm / -1 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1530 - 1565 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1530 - 1565 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 6 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (8G) compatible
- A10networks AXSK-SFP+ LR compatible
- Accedian Networks 7SP-500 compatible
- ADTRAN 1442440G1 compatible
- ADVA 1061701861-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-10G-ER compatible
- Allied Telesis AT-SP10ER40/I compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-ER compatible
- Arista SFP-10G-ER compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9153A_ProCurve compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9153D_CX compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403013-E6 compatible
- barox AC-SFP+-SM-40 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade XBR-000174 compatible
- Brocade XBR-000217 compatible
- Calix 100-01511 compatible
- Centec SFP+ ER compatible
- Check Point CPAC-TR-10LR compatible
- Chelsio # 12339 compatible
- Ciena 160-9204-900 compatible
- Ciena XCVR-S40V55 compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-SFP-10GB-ER compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC8G-ER compatible
- Cisco Systems ONS-SC+-10G-ER compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ER compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ER-S compatible
- CommScope (ex. Arris) 781346 compatible
- ComNet SFP-10G-ER compatible
- Cyan 280-0276-00 compatible
- D-LINK DEM-433XT compatible
- D-LINK DEM-433XT-DD compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-1E compatible
- Dell 407-BBEH compatible
- Dell 407-BBOV compatible
- Dell 430-4585 compatible
- Edge Core ET5402-ER-I compatible
- Ericsson RDH901029/1 compatible
- Evertz SFP10G-TR15S compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-ER-SFPP compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks # 12343 compatible
- FibroLAN SFPP-15-80 compatible
- Fluke Networks # 12344 compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+LR compatible
- Fortinet FN-TRAN-SFP+ER compatible
- Fujitsu FIM35032/110 compatible
- Gigamon SFP-534 compatible
- Hirschmann M-SFP-10-ER/LC EEC compatible
- Hitachi 10GBASE-ER compatible
- HP H3C JG234A compatible
- HP Storage (B-Series) AW538A compatible
- Huawei OMXD30002 compatible
- Huawei OSX040B02 compatible
- Huawei OSX040B03 compatible
- Huawei OSX040N00 compatible
- Huawei OSX040N01 compatible
- Huawei OSX040N08 compatible
- IBM Storage 45W1216 compatible
- IBM Storage 45W2283 compatible
- IBM Storage 45W2420 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100114 compatible
- Infinera TOM-10G-SFPP-IR2 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-ER compatible
- Juniper QFX-SFP-10GE-ER compatible
- Juniper SFP-10GE-ER compatible
- Juniper SFPP-10GE-ER compatible
- Juniper SRX-SFP-10GE-ER compatible
- Keymile 37973312 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310-PLUS compatible
- KTI Networks SFP-10G-ER-A compatible
- LANCOM SFP-LR40-LC10 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) BN-CKM-SP-ER compatible
- Lenovo (ex. IBM) 90Y9415 compatible
- LevelOne SFP-6141 compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-10GERLC compatible
- MRV SFP-10GD-ER compatible
- Net Insight NPA0077-ER01 compatible
- Netgear AXM762 compatible
- NetOptics SFP+KT-ER compatible
- Netscout 321-1494 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB390930014 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE62600DA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65831AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65832AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05036AA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U624-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP+-ER compatible
- NoviFlow 400000508 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MFM1T02A-LR compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-PLUS-ER compatible
- PBN SFP+-GX55ER-LCPC compatible
- Perle PSFP-10GD-S2LC40 compatible
- ProfiTap SFP+ ER compatible
- QLogic SFP10-LR-SP compatible
- Quanta SFP+ ER compatible
- RAD SFP-P-3DH compatible
- Radware # 12355 compatible
- Raisecom USFP+-192-S34-D-L compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTP10_ER compatible
- Solarflare # compatible
- Supermicro # 12356 compatible
- Telco Systems BTI-10GER-DD-SFP+ compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-10G compatible
- Waystream (ex. Packetfront) SFP-10GE-LR compatible
- Xtera Communications SFP+ ER compatible
- ZTE SFP-10GE-S40K compatible
- Zyxel SFP10G-ER compatible
What customers say
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.