100G QSFP28 LR4 with dual CDR 10 km, λ1296-1309 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 10 km
- 103.12 G
- LC
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 4 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 4.3 dB |
| Transmit min/max per lane | -4.3 dBm / 4.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -8.6 dBm / 4.5 dBm (overload) @100G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1295.56 nm, 1300.05 nm, 1304.58 nm, 1309.14 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1295.56 nm, 1300.05 nm, 1304.58 nm, 1309.14 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100G |
| Extinction Ratio | 4 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061800720-01 compatible
- ADVA 1061800740-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. QSFP-100G-LR4 compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-100G-LR4 compatible
- Arista QSFP-100G-LR4 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) 845966-B21 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) JL310A compatible
- Asterfusion OT-100G-QSFP-LR4 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1405001-E6 compatible
- Axon QSFP28 LR4 compatible
- Bittware QSFP28 LR4 compatible
- Blackmagic Design QSFP28 LR4 compatible
- Brocade 100G-QSFP28-LR4L-10KM compatible
- Check Point CPAC-TR-100LR-B compatible
- Check Point CPAC-TR-100LR-D compatible
- Check Point CPAC-TR-100SR compatible
- Chelsio QSFP28 LR4 compatible
- Chelsio SM100G-LR compatible
- Ciena 160-9401-900 compatible
- Ciena 160-9401-901 compatible
- Ciena XCVR-Q10V01 compatible
- Ciena XCVR-Q10V31 compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-QSFP-100G-LR4 compatible
- Cisco Systems ONS-QSFP28-LR4 compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-LR4-S compatible
- CommScope (ex. Arris) 1000626 compatible
- Cumulus Networks QSFP28 LR4 compatible
- Dell 407-BBSL compatible
- Dell 407-BCDH compatible
- Dell QSFP28-100G-LR4 compatible
- Edge Core ET7402-LR4 compatible
- Extreme 100G-LR4-QSFP10KM compatible
- Extreme 10403 compatible
- F5 Networks OPT-0039-01 compatible
- FAST LTA QSFP28 LR4 compatible
- Forcepoint SFPQ100LR compatible
- Fortinet FG-TRAN-QSFP28-LR4 compatible
- Fortinet FN-TRAN-QSFP28-LR compatible
- Gigamon Q28-503 compatible
- Grassvalley QSFP28 LR4 compatible
- HP H3C JL275A compatible
- Huawei OSN010N11 compatible
- Infinera (ex. Coriant) ZXS-Q8L-4ZZZZ-00 compatible
- Infinera TOM-100G-Q-LR4 compatible
- Infinera TOM-100G-Q-LR4L compatible
- IP Infusion IPI-EN-QSF28-LR4 compatible
- Juniper JNP-QSFP-100G-LR4 compatible
- Juniper QSFP-100G-LR4-2 compatible
- Juniper QSFP-100G-LR4-C compatible
- Juniper QSFP-100G-LR4-T2 compatible
- Juniper QSFP-100GBASE-LR4 compatible
- Keysight (ex. Ixia) QSFP28 LR4 compatible
- LANCOM SFP-LR-LC100 compatible
- Lenovo 7G17A03540 compatible
- MikroTik XQ+31LC10D compatible
- Net Insight NPA0144-LR40 compatible
- NetApp X65405 compatible
- Netgear ACM762 compatible
- Netscout 321-2132 compatible
- Netscout 321-2202 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3AL82074AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE73400AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE10550AA compatible
- NoviFlow 400000515 compatible
- NoviFlow 400000518 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA1L10-CR compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA1L10-MSN3420 compatible
- Packetlight QSFP28-LR4-S-1102 compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP28-100GBASE-LR4 compatible
- Planet QSFP-100G-LR4 compatible
- RAD QSFP28-1D compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR100Q28_LR4 compatible
- SonicWALL QSFP28 LR4 compatible
- Spirent ACC-6096A compatible
- Ubiquiti Networks UACC-OM-QSFP28-LR4 compatible
- ZTE 33030600023 compatible
- Zyxel QSFP100G-LR4-ZZ0101F compatible
- Accedian Networks 7QN-000 compatible
- ADTRAN 1445510F2C compatible
What customers say
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
Have been using FLEXOPTIX transceivers for a few years now in a carrier/telecoms environment for various vendors and they've never disappointed me. After having the opportunity to be able to program them myself on demand, I've realized how many hours I could have saved until now with FLEXBOX! No large stocks, just a few generic SFPs in stock waiting to get programmed when needed. Awesome!
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.