10G XFP ER with dual CDR 40 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 11.1 G
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 16 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -16 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1290 - 1330 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1270 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 6 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (8G) compatible
- ADTRAN 1442940G1 compatible
- ADTRAN 1442940G1C compatible
- ADVA # 13313 compatible
- Allied Telesis # 13315 compatible
- Avaya (ex. Nortel) # 13316 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ER compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP80DA compatible
- Cisco Systems XFP-10GER-192IR+ compatible
- Dell (ex. Force10) GP-XFP-1E compatible
- Extreme # 13320 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 13319 compatible
- H3C (ex. 3COM) # 13312 compatible
- Hirschmann # 13322 compatible
- Hitachi # 13323 compatible
- HP H3C # 13324 compatible
- Huawei XFP-STM64-ER-SM1550 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100071 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 13317 compatible
- Juniper XFP-10G-E-OC192-IR2 compatible
- Keysight (ex. Ixia) XSM1310 compatible
- LevelOne # 13327 compatible
- Marconi SU69BC compatible
- MikroTik # 13328 compatible
- Moxa # 13329 compatible
- MRV # 13330 compatible
- Net Insight NPA0038-IR21 compatible
- NetOptics XFPKT-ER compatible
- Nevion XFP-TR10-13T-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE50712CA compatible
- Nokia Siemens Networks # 13331 compatible
- Nortel / Juniper / NSN XFP-LR40 compatible
- Packetlight SL103 compatible
- Palo Alto Networks # 13332 compatible
- Radware # 13333 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR64_PI3 compatible
What customers say
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!