10G XFP ER Industrial with dual CDR 40 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 11.1 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 2.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 16 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -16 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1355 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ER compatible
- Cisco Systems XFP-10GER-192IR+ compatible
- Dell (ex. Force10) GP-XFP-1E compatible
- Huawei XFP-STM64-ER-SM1550 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100071 compatible
- Juniper XFP-10G-E-OC192-IR2 compatible
- Marconi SU69BC compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE50712CA compatible
What customers say
We are realy happy with the FLEXBOX, programming FLEXOPTIX universal transceivers works like a charm.
Just insert, detect, select and start programming, now we are able to support hundreds off vendors with just a few standard SFP modules.
Amazing smart solution!
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!