10G XFP LR with dual CDR 20 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 20 km
- 10.3 G
- 10G ETH
- 10G FC
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 20 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 10.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 11 dB |
| Transmit min/max per lane | -3 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1290 - 1330 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1270 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 6 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (8G) compatible
- ADTRAN 1442920G1 compatible
- ADVA 0061701811-03 compatible
- ADVA 1061701833-02 (8G) compatible
- Allied Telesis AT-XPLR compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403001-E5 compatible
- Cisco Systems XFP-10GLR-OC192SR compatible
- Cyan 280-0014-00 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-XFP-1L compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-LR-XFP compatible
- Extreme 10122 compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CXFP92 compatible
- Hirschmann M-XFP-LR/LC compatible
- Hitachi 10GBASE-LR compatible
- HP H3C JD108B compatible
- Huawei XFP-STM64-LX-SM1310 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100044 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM4MS compatible
- Juniper XFP-10G-L-OC192-SR1 compatible
- Keysight (ex. Ixia) XSM1310 compatible
- LevelOne XFP-5211 compatible
- MikroTik # 11954 compatible
- Moxa # 11955 compatible
- MRV XFP-10GD-LR compatible
- NetOptics XFPKT-LR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB214540001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE50712BA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00564CAA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U770-K500 compatible
- Nokia-Siemens (ex. Atrica) AT10101 compatible
- Packetlight SL101 compatible
- Palo Alto Networks PAN-XFP-LR compatible
- Radware 9062106 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR103_LR compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR64_PI3 compatible
- Transition Networks TN-XFP-LR compatible
What customers say
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
We are realy happy with the FLEXBOX, programming FLEXOPTIX universal transceivers works like a charm.
Just insert, detect, select and start programming, now we are able to support hundreds off vendors with just a few standard SFP modules.
Amazing smart solution!
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!