1G SFP CWDM ZX+ ~140 km / 36 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~140 km / 36 dB
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM ZX+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 140 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 36 dB |
| Transmit min/max per lane | 2 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -34 dBm / -10 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SX-006 compatible
- ADTRAN 1442351G8 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. CWDM-SFP-1610 compatible
- Allied Telesis AT-SPZX140 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4860C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419068-E6 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-CWDM80-1610 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK591TB compatible
- Ciena XCVR-A80D61 compatible
- Cisco Systems CWDM-SFP-1610 compatible
- D-LINK DEM-314GT compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Z compatible
- Dell 320-2879 compatible
- Extreme 10053 compatible
- FibroLAN SF1G-LX6C-61 compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CSFP97 compatible
- Hirschmann M-SFP-LH/LC compatible
- Huawei S-SFP-GE-LH80-SM1550 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100027/61 compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Motorola 525893-001-00 compatible
- MRV SFP-GDCWEZX61 compatible
- Netgear AGM733 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196350033 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25771DH compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00070BH compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U3161-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP-CWDM-37dB-1610 compatible
- OpenGear 569026 compatible
- Packetlight UL-CWDM-1G-HP-CH1610 compatible
- RAD SFP-7D compatible
- Transition Networks TN-SFP-LX8-C61 compatible
- Waystream (ex. Packetfront) SFP-1000CWDM-61 compatible
- Zyxel SFP-LHX1310-40 compatible
What customers say
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
The FLEXBOX has been an amazing tool for our fibre infrastructure upgrades as we work with different types and manufacturers of equipment, the ability to configure them on the fly when required makes the process a lot easier!
We were pleasantly surprised by the easy to use interface and the extra's such as the power meter.
The travel pack makes it easy to use it off-site in some of our satellite cabs if needed.
The FLEXOPTIX universal transceivers are very easy to configure and we will be ordering these in the future.