1G SFP CWDM ZX+ ~160 km / 41 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~160 km / 41 dB
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM ZX+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 160 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, externally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 41 dB |
| Transmit min/max per lane | 4 dBm / 7 dBm |
| Receiver min/max per lane | -37 dBm / -10 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SX-006 compatible
- ADTRAN 1442351G8 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. CWDM-SFP-1610 compatible
- Allied Telesis AT-SPZX160 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4860C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419068-E6 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-CWDM80-1610 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK591TB compatible
- Ciena XCVR-A80D61 compatible
- Cisco Systems CWDM-SFP-1610 compatible
- D-LINK DEM-314GT compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Z compatible
- Dell 320-2879 compatible
- Extreme 10053 compatible
- FibroLAN SSF1G-LX7-5C-61 compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Hirschmann M-SFP-LH/LC compatible
- Huawei S-SFP-GE-LH80-SM1550 compatible
- Huawei SFP-GE-LH70-SM1610-CW compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100015/08 compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- LevelOne SFP-3611 compatible
- MikroTik S-31DLC20D compatible
- Motorola 525893-001-00 compatible
- MRV SFP-GDCWZX-61-R compatible
- Netgear AGM733 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25776BA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00070BH compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U3161-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP-CWDM-41dB-1610 compatible
- Packetlight UL-CWDM-1G-HP-CH1610 compatible
- RAD SFP-7D compatible
- Transition Networks TN-SFP-LX16-C61 compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-1G-S compatible
- Waystream (ex. Packetfront) SFP-1000CWDM-61 compatible
- Zyxel SFP-LHX1310-40 compatible
- Zyxel SFP-ZX-80 compatible
What customers say
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.