1G SFP ZX+ 120 km, λ1550 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 120 km
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZX+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 120 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 32 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -32 dBm / -10 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1500 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- Accedian Networks 7SS-000 compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA 0061003011 compatible
- Advantech SFP-GZX/LC-110E compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks # compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419052-E6 compatible
- Bluecoat # compatible
- Broadcom # compatible
- Brocade # compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-LHB compatible
- Calix 100-01665 compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio # compatible
- Ciena # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco (ex. Meraki) # compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) # compatible
- Cisco Systems GLC-ZX-SMD compatible
- CommScope (ex. Arris) # compatible
- ComNet SFP-9 compatible
- Cumulus Networks # compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core # compatible
- Ericsson # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-LC07 compatible
- F5 Networks # compatible
- FiberPlex SFP-SC24XC-5555-H compatible
- FibroLAN SF1G-LX5 compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann M-SFP-LH+/LC compatible
- HP H3C JD103A compatible
- Huawei eSFP-GE-ZX100-SM1550 compatible
- Infinera (ex. Transmode) # compatible
- Intel # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Juniper EX-SFP-1GE-LH compatible
- Juniper SFP-1GE-LX compatible
- Keymile # compatible
- Keysight (ex. Ixia) # compatible
- Korenix # compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne SFP-3711 compatible
- Lynx # compatible
- McAfee # compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-1GEZXLC-120 compatible
- MRV # compatible
- NetApp # compatible
- Netgear # compatible
- NetOptics # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE01389AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE01389CA compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nokia-Siemens (ex. Atrica) AT10012-0D compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP-EZX compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Obsidian # compatible
- Oracle # compatible
- Orckit-Corrigent # compatible
- Packetlight # compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Planet # compatible
- QLogic # compatible
- Quanta # compatible
- RAD SFP-20 compatible
- Radware # compatible
- Raisecom # compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTGBE_ZX compatible
- SIAE MICROELETTRONICA # compatible
- SonicWALL # compatible
- Sophos # compatible
- Symantec # compatible
- Telco Systems BTI-MGBIC-EZX-DD-LC compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- TRENDnet # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- Volktek GBM-104-10 compatible
- WatchGuard # compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
- Westermo 1100-0171 compatible
- Zhone # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.