2.67G SFP STM-16 15 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 15 km
- 2.67 G
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | STM-16 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 15 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 2.67 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 13 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @2G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @2G |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN 1184560P2 compatible
- ADVA 0061705807 compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Barnfind BTSFP-LX-SM-0310 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-LX-OM compatible
- Brocade E1MG-LX-OM compatible
- Check Point # compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP03CF compatible
- Cisco Systems ONS-SI-155-I1 compatible
- Cisco Systems ONS-SI-2G-I1 compatible
- Cisco Systems ONS-SI-622-I1 compatible
- Cisco Systems SFP-OC48-IR1 compatible
- Coriant (ex. Tellabs) 82.SOC48SR1131S compatible
- Coriant (ex. Tellabs) TR-0007 compatible
- Cyan 280-0010-00 compatible
- D-LINK DEM-210 compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-OC48-1IR1 compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet FN-TRAN-SFP2-LX compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei eSFPSM1310-155M-2.5G-15km compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100040 compatible
- Intel # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Juniper EX-SFP-1GE-LX compatible
- Juniper SFP-1OC48-IR compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- Marconi SU68AB compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV SFP-MR27D-IR1-R compatible
- Net Insight NPA0022-LJ11 compatible
- Netgear # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB194670007 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196360005 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196370006 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376370002 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00028CA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U340-K500 compatible
- OTN Systems V30813-S2-A1 compatible
- Packetlight SL8 compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Perle PSFP-2GD-S2LC20 compatible
- RAD SFP-26D compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR16_S3 compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- Viavi (ex. JDSU) CSFP-2G5-3-2 compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
What customers say
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!