2.67G SFP STM-16 40 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 2.67 G
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | STM-16 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 2.67 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 25 dB |
| Transmit min/max per lane | -2 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -27 dBm / -9 dBm (overload) @2G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @2G |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Actelis 506R51750 compatible
- ADTRAN 1184560P1 compatible
- ADVA 0061705807 compatible
- Allied Telesis AT-SPLX40 compatible
- Barnfind BTSFP-LX-SM-0340 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-100FX-LR-OM compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-LH-OM compatible
- Ciena NTTP03EF compatible
- Cisco Systems GLC-EX-SMD compatible
- Cisco Systems ONS-SI-155-L1 compatible
- Cisco Systems ONS-SI-2G-L1 compatible
- Cisco Systems ONS-SI-622-L1 compatible
- Coriant (ex. Tellabs) TR-0008 compatible
- FiberPlex SFP-SC48XC-3131-C compatible
- GE (General Electric) STM-16.LR compatible
- Huawei eSFP-1310nm-L-16.1 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100086 compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Keymile 37973223 compatible
- Marconi SU68AC compatible
- MRV SFP-MR27D-LR1-R compatible
- Net Insight NPA0022-LL11 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB194670005 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196360006 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196370008 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376370003 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25775AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) OM2G5-L16.1 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U341-K500 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U5441-K500 compatible
- Packetlight SL8 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR16_L3 compatible
- Viavi (ex. JDSU) CSFP-2G5-3-1 compatible
What customers say
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
It's just a genius device. So easy to use and simple! I would recommend it to every network engineer. Plug-in the module, program and its ready for deployment!
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.