2.67G SFP STM-16 2 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 2 km
- 2.67 G
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | STM-16 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 2 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 2.67 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 8 dB |
| Transmit min/max per lane | -10 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @2G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @2G |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1184560P6 compatible
- ADVA 0061705827 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP03BF compatible
- Cisco Systems ONS-SI-2G-S1 compatible
- Cisco Systems SFP-OC3-SR compatible
- Cisco Systems SFP-OC48-SR compatible
- Coriant (ex. Tellabs) 82.SOC48SR1131S compatible
- CTC Union SFP-M7002-31-D compatible
- Cyan 280-0009-00 compatible
- FiberPlex SFP-SC48XC-3131-2 compatible
- Huawei 34060327 compatible
- Huawei eSFP-GE-LX-SM1310 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100007 compatible
- Intel SFP LX compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM1MS compatible
- Juniper SFP-1GE-LX compatible
- Juniper SFP-1OC48-SR compatible
- Marconi SU68AA compatible
- MRV SFP-MR27D-SR1-R compatible
- Net Insight NPA0022-LS11 compatible
- Netgear AGM732F compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196370006 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376370001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) OM2G5-L16.2 compatible
- Packetlight SL8 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR16_S3 compatible
What customers say
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!