10G SFP+ BiDi LR Industrial 20 km, ᵀˣ1270 / ᴿˣ1330 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1270 nm
- 20 km
- 11.3 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 20 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 614 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 10.4 dB |
| Transmit min/max per lane | -4 dBm / 0.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14.4 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1270 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1280 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1330 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1320 - 1340 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-LR compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9151A compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9151E_CX compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-LR compatible
- Brocade 10G-SFPP-LR compatible
- Calix 100-02168 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP30CFE6 compatible
- Cisco Systems SFP-10G-BXU-I compatible
- Cisco Systems SFP-10G-LR compatible
- Dell 407-BBOP compatible
- Hirschmann M-SFP-10-LR/LC EEC compatible
- Huawei OSX010000 compatible
- Huawei SFP-10G-BXU1 compatible
- Juniper SFP-10GE-LR compatible
- Keymile 37973134 compatible
- MikroTik S+23LC10D compatible
- Netgear AXM762 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE62600DA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05037AA compatible
- Nokia Networks AOXF 475343A.101 compatible
- Nokia Networks FORX 473757A.101 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-PLUS-LRD compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-10G-S BU compatible
- Zyxel SFP10G-LR compatible
What customers say
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!