10G SFP+ BiDi ER Industrial 40 km, ᵀˣ1270 / ᴿˣ1330 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1270 nm
- 40 km
- 11.3 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ER |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 614 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 15 dB |
| Transmit min/max per lane | 0.5 dBm / 6 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14.5 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1270 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1280 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1330 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1320 - 1340 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9151A compatible
- Cisco OneAccess (Ekinops) SFP-10G-BX40U-I compatible
- Cisco Systems SFP-10G-BX40U-I compatible
- Huawei OSX040N01 compatible
- Juniper SFP-10GE-ER compatible
- Juniper SFPP-10GE-BX40U-IT compatible
- MikroTik S+2332LC40D compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE55743AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05036AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE10452AA compatible
- Nokia Networks 475345A (AOXH) compatible
- RAD SFP-P-6BDH compatible
What customers say
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.