10G SFP+ ZR 80 km, λ1550 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 80 km
- 11.3 G
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 600 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1.5 W |
|---|---|
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -23 dBm / -8 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1530 - 1565 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1530 - 1565 nm |
|---|---|
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | 0 ps/nm to 1,600 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (8G) compatible
- A10networks # 12394 compatible
- Accedian Networks 7SP-402 compatible
- ADTRAN 1442440G1 compatible
- ADVA # 12395 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-10G-ZR compatible
- Allied Telesis AT-SP10ZR80/I compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-ZR compatible
- Arista SFP-10G-ZR compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9153A compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403016-E6 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ZR compatible
- Brocade 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade 10G-SFPP-ZR compatible
- Brocade XBR-000174 compatible
- Calix 100-01971 compatible
- Centec SFP+ ZR compatible
- Check Point # 12398 compatible
- Chelsio # 12399 compatible
- Ciena 160-9205-900 compatible
- Ciena XCVR-S80V55 compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-SFP-10GB-ZR compatible
- Cisco Systems ONS-SC+-10G-ZR compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR-S compatible
- CommScope (ex. Arris) 781347 compatible
- ComNet SFP-10G-ZR compatible
- Cyan 280-0277-00 compatible
- D-LINK DEM-434XT compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-1Z compatible
- Dell 407-BBOV compatible
- Dell 407-BBRK compatible
- Edge Core ET5402-ZR-I compatible
- Ericsson RDH10262/3 compatible
- Evertz SFP10G-TR15H compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-ZR-SFPP compatible
- Extreme 10309 compatible
- Extreme 10310 compatible
- F5 Networks # 12404 compatible
- FibroLAN SFPP-15-80 compatible
- Fluke Networks # 12406 compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+LR compatible
- Fujitsu FIM35051 compatible
- Hirschmann M-SFP-10-ZR/LC compatible
- HP H3C JG234A compatible
- Huawei OSX080N01 compatible
- Huawei OSX080N04 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100115 compatible
- Infinera TOM-10G-SFPP-IR2 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-ZR compatible
- Juniper SFP-10GE-ER compatible
- Juniper SFPP-10GE-ZR compatible
- Keymile 37973304 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310-PLUS compatible
- KTI Networks SFP-10G-ER-A compatible
- LANCOM SFP-ZR-LC80 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) BN-CKM-SP-ER compatible
- LevelOne # 12415 compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-10GZRLC compatible
- MRV SFP-10GD-ZR compatible
- Net Insight NPA0077-ZR01 compatible
- Netgear AXM762 compatible
- NetOptics SFP+KT-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3AL82019AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65832AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05894AA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U624-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP+-ZR compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MC3305611-ZR compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-ZX compatible
- PBN SFP+-GX55ZR-LCPC compatible
- Penguin Computing SFP+ ER compatible
- RAD SFP-P-2DH compatible
- Radware # 12422 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTP10_ZR compatible
- Solarflare # compatible
- Supermicro # 12423 compatible
- Telco Systems BTI-10GEZR-DD-SFP+ compatible
- Telco Systems BTI-10GZR-DD-SFP+ compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks TN-10GSFP-LR7 compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-10G compatible
- ZTE SFP-10GE-S80K compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!