10G SFP+ ZR 70 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 70 km
- 11.3 G
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 70 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 600 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.8 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 22 dB |
| Transmit min/max per lane | 2 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -20 dBm / -8 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1270 - 1355 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1565 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 12300 compatible
- ADTRAN 1442440G1 compatible
- ADVA # 12301 compatible
- Allied Telesis AT-SP10ZR80/I compatible
- Arista 3rd_Party # 12304 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403016-E6 compatible
- Brocade # 12306 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ZR compatible
- Check Point # 12307 compatible
- Chelsio # 12308 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 12309 compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR compatible
- D-LINK DEM-434XT compatible
- Dell # 12310 compatible
- Dell (ex. Force10) # 12316 compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 12312 compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks # 12314 compatible
- FibroLAN SFPP-15-80 compatible
- Fluke Networks # 12315 compatible
- Fujitsu # 12318 compatible
- HP H3C # 12319 compatible
- Huawei OSX040N01 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100115 compatible
- Infinera TOM-10G-SFPP-IR2 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper SFP-10GE-ZR compatible
- Keymile # 12323 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310-PLUS compatible
- Keysight (ex. Ixia) XSM1310 compatible
- KTI Networks # 12324 compatible
- LANCOM # 12325 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 12321 compatible
- LevelOne # 12326 compatible
- MikroTik # 12327 compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # 12328 compatible
- MRV # 12329 compatible
- Netgear AXM762 compatible
- NetOptics SFP+KT-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # 12302 compatible
- Nokia Siemens Networks # 12331 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL110 compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks # 12332 compatible
- Radware # 12333 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTP10_ZR compatible
- Solarflare SFM10G-ZR compatible
- Supermicro # 12334 compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.