10G SFP+ ZR Industrial 80 km, λ1550 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 80 km
- 11.3 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 600 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -23 dBm / -8 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1528 - 1565 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (8G) compatible
- A10networks # 12394 compatible
- Accedian Networks 7SP-402 compatible
- ADTRAN 1442440G1 compatible
- ADVA # 12395 compatible
- Allied Telesis AT-SP10ZR80/I compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-ZR compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9153A compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403016-E6 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ZR compatible
- Brocade 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade 10G-SFPP-ZR compatible
- Calix 100-01971 compatible
- Centec SFP+ ZR compatible
- Chelsio # 12399 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 12400 compatible
- Ciena XCVR-S80V55 compatible
- Cisco Systems ONS-SC+-10G-ZR compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR-S compatible
- CommScope (ex. Arris) 781347 compatible
- Cyan 280-0277-00 compatible
- D-LINK DEM-434XT compatible
- Dell # 12401 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-1Z compatible
- Edge Core ET5402-ZR-I compatible
- Evertz SFP10G-TR15H compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-ZR-SFPP compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks # 12404 compatible
- FibroLAN SFPP-15-80 compatible
- Fluke Networks # 12406 compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+LR compatible
- Fujitsu FIM35051 compatible
- HP H3C JG234A compatible
- Huawei OSX080N01 compatible
- Huawei OSX080N04 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100115 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-ZR compatible
- Juniper SFP-10GE-ZR compatible
- Juniper SFPP-10GE-ZR compatible
- Keymile # 12412 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310-PLUS compatible
- KTI Networks SFP-10G-ER-A compatible
- LANCOM SFP-ZR-LC80 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 12410 compatible
- LevelOne # 12415 compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-10GZRLC-T compatible
- MRV SFP-10GD-ZR compatible
- Net Insight NPA0077-ZR01 compatible
- Netgear AXM762 compatible
- NetOptics SFP+KT-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65832AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE09329AA compatible
- Nokia Siemens Networks # 12420 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP+-ZR compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-ZX compatible
- RAD SFP-P-2DH compatible
- Radware # 12422 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTP10_ZR compatible
- Solarflare # compatible
- Supermicro # 12423 compatible
- Telco Systems BTI-10GEZR-DD-SFP+ compatible
- Telco Systems BTI-10GZR-DD-SFP+ compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks TN-10GSFP-LR7 compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
Have been using FLEXOPTIX transceivers for a few years now in a carrier/telecoms environment for various vendors and they've never disappointed me. After having the opportunity to be able to program them myself on demand, I've realized how many hours I could have saved until now with FLEXBOX! No large stocks, just a few generic SFPs in stock waiting to get programmed when needed. Awesome!
Everything is build for and runs in the cloud today, the Aviatrix Multicloud solution as well.
Still, we have customers asking for a highperformance encryption from “their” premises to the cloud and this is where our CloudN appliances come into play.
If customers ask us to support the installation of our appliances, we’ll do everything we can to help. And then it’s good to know that if you sneak into a datacenter, you can rely on FLEXOPTIX to even fulfil that connection(s) that are terminating on a device that was missing or has changed in the architecture you discussed before.
Thanks for the brilliant service!
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.