25G SFP28 LR Industrial with dual CDR 20 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 20 km
- 25.78 G
- Industrial
- 10G ETH
- 25G ETH
- CPRI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 20 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 24.33 Gbit/s - 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 7 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -12 dBm / 2 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1295 - 1325 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1370 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @25G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2.7 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet, LTE 24.33G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party SFP-25G-LR compatible
- Arista SFP-25G-LR compatible
- Cisco Systems SFP-10/25G-LR-S compatible
- MikroTik XS+2733LC15D compatible
- Ubiquiti Networks UACC-OM-SFP28-LR compatible
What customers say
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
We are using FLEXOPTIX industrial grade transceivers in our control systems for power electronics and converters. The FLEXBOX is an invaluable tool, making it super easy and quick to configure transceivers. Even larger numbers can be configured easily with the batch configure option, just plug them in one after the other and the rest happens automatically. The power meter, source control and OTDR features are helpful for lab testing or during commissioning. Thanks, FLEXOPTIX for providing universal transceivers of a high quality at decent prices! Your lightning-fast order processing and shipping speed is also impressive.