25G SFP28 LR Industrial with dual CDR 10 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 25.78 G
- Industrial
- 10G ETH
- 25G ETH
- CPRI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 2.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -7 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -9.5 dBm / 2 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1290 - 1330 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1330 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1360 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @25G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 3 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet, LTE 24.33G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party SFP-25G-LR compatible
- Arista SFP-25G-LR compatible
- Cisco Systems SFP-10/25G-LR-S compatible
- Cisco Systems SFP-25G-LR-S compatible
- Extreme 10504 compatible
- Juniper JNP-SFP-25G-LR compatible
- Netgear SFP28 LR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE14835AA compatible
- Nokia Siemens Networks AOSC 474901A.101 compatible
- Nokia Siemens Networks AOSD 474902A.101 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA2L20-AR compatible
- Pure Storage FA-XR2-25G-Eth-SFP-LR compatible
- Rubirk SFP28-LR compatible
What customers say
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.