10G XFP BiDi ER with dual CDR 40 km, ᵀˣ1270 / ᴿˣ1330 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1270 nm
- 40 km
- 11.1 G
- BiDi
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 16 dB |
| Transmit min/max per lane | 1 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1270 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1280 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1330 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1320 - 1340 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061701893-01 compatible
- Allied Telesis # 13516 compatible
- Avaya (ex. Nortel) # 13517 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ER compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP80DA compatible
- Cisco Systems XFP-10GER-192IR+ compatible
- Dell (ex. Force10) # 13520 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-ER-XFP compatible
- Extreme 10124 compatible
- Fortinet FG-TRAN-XFPLR compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CXFP96 compatible
- Hirschmann # 13521 compatible
- Hitachi # 13522 compatible
- HP H3C # 13523 compatible
- Huawei OSX040B01 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 13518 compatible
- Juniper XFP-10GE-ER compatible
- LevelOne # 13526 compatible
- MikroTik # 13527 compatible
- Moxa # 13528 compatible
- MRV # 13529 compatible
- Net Insight NPA0038-SR11 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB217280001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05832CA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U772-K500 compatible
- Palo Alto Networks # 13530 compatible
- Radware # 13531 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR64_L27BD compatible
- Telco Systems BTI-XFP-XBD40L-DD-27/33S compatible
What customers say
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
We are realy happy with the FLEXBOX, programming FLEXOPTIX universal transceivers works like a charm.
Just insert, detect, select and start programming, now we are able to support hundreds off vendors with just a few standard SFP modules.
Amazing smart solution!
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.