10G XFP BiDi ZR with dual CDR 60 km, ᵀˣ1270 / ᴿˣ1330 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1270 nm
- 60 km
- 11.1 G
- BiDi
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 60 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 21 dB |
| Transmit min/max per lane | 1 dBm / 6 dBm |
| Receiver min/max per lane | -20 dBm / -6 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1270 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1280 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1330 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1320 - 1340 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061701893-01 compatible
- Allied Telesis # 13554 compatible
- Avaya (ex. Nortel) # 13555 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ZR compatible
- Cisco Systems XFP-10GER-192IR+ compatible
- Dell (ex. Force10) # 13558 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-ZR-XFP compatible
- Extreme 10125 compatible
- Fortinet FG-TRAN-XFPLR compatible
- H3C (ex. 3COM) # 13552 compatible
- Hirschmann # 13559 compatible
- Hitachi # 13560 compatible
- HP H3C # 13561 compatible
- Huawei # 13562 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100051 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 13556 compatible
- Juniper XFP-10GE-ZR compatible
- LevelOne # 13563 compatible
- Marconi SU69CD compatible
- MikroTik # 13564 compatible
- Moxa # 13565 compatible
- MRV # 13566 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05833CA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U773-K500 compatible
- Palo Alto Networks # 13568 compatible
- Radware # 13569 compatible
- Ribbon (ex. ECI) # 13557 compatible
What customers say
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!