1G SFP BiDi EX 40 km, ᵀˣ1490 / ᴿˣ1550 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1490 nm
- 40 km
- 1.25 G
- BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 19 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1490 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1450 - 1530 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1530 - 1570 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SY-000 compatible
- ADTRAN 1200487G40 compatible
- ADTRAN 1442140G2 compatible
- ADVA 1061705874-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-U compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-U20 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419076-E6 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-BXD compatible
- Calix 100-01670 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP58CFE6 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBBX1 compatible
- Cisco Systems GLC-BX40-U-I compatible
- Cyan 280-0132-00 compatible
- Cyan 280-0334-00 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Y-BXU compatible
- FiberPlex SFP-SC24BD-3149-B compatible
- Fortinet FN-TRAN-SFP-1BD40 compatible
- Huawei LE2MGSC40DE0 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM5PI compatible
- Juniper EX-SFP-GE10KT13R14 compatible
- Keymile 37973096 compatible
- Netgear AGM732F compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE28785AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE04324AA compatible
- Perle PSFP-1000D-S1LC40U compatible
- RAD SFP-21A compatible
- Telco Systems BTI-SFP-GBD40E-DD-31/49S compatible
- Westermo 1100-0568 compatible
What customers say
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.