1G SFP BiDi ZX 80 km, ᵀˣ1490 / ᴿˣ1550 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1490 nm
- 80 km
- 1.25 G
- BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ZX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 26 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -26 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1490 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1484 - 1497.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1530 - 1570 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SU-002 compatible
- ADTRAN 1200487G80 compatible
- ADTRAN 1442180G2 compatible
- Advantech SFP-GS4-70KTX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4860C compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-LHA-OM compatible
- Ciena XCVR-080U49 compatible
- Cisco Systems GLC-BX-D compatible
- Cyan OC-125G-L1S-W45-80KM compatible
- Extreme 10056 compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Hirschmann SFP-FAST-BB SM+/LC EEC compatible
- Huawei SFP-GE-LX-SM1310-BIDI compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Moxa SFP-1G40BLC compatible
- Net Insight NPA0012-L101 compatible
- Nexans 88646075 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB350870002 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25772AB compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) SFP-GIG-BX-D compatible
- Perle PSFP-1000D-S1LC80U compatible
- RAD SFP-22A compatible
- Raisecom USFP-GB/SS458-DL compatible
- TP-LINK TL-SM311LS compatible
What customers say
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.