1G SFP CWDM ZX+ Extended ~120 km / 36 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~120 km / 36 dB
- 1.25 G
- Industrial
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM ZX+ |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 120 km |
| Temperature Range | -20°C - 85°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 36 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -36 dBm / -10 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!