1G SFP CWDM ZX ~80 km / 24 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~80 km / 24 dB
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM ZX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 24 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SX-006 compatible
- ADTRAN 1442351G8 compatible
- ADVA 1061705852-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. CWDM-SFP-1610 compatible
- Allied Telesis AT-SPZX80 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4860C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419068-E6 compatible
- Bintec SFP-LC-TX/LX/LH compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-CWDM80-1610 compatible
- Calix 100-03792 compatible
- Check Point CPAC-TR-1LX compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK591TB compatible
- Ciena XCVR-A80D61 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBLX1 compatible
- Cisco Systems CWDM-SFP-1610 compatible
- Cyan 280-0074-00 compatible
- D-LINK DEM-314GT compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Z compatible
- Dell 320-2879 compatible
- Dell 407-BBOY compatible
- Ericsson RDH90120/41422 compatible
- Extreme 10053 compatible
- FibroLAN SF1G-LX4C-61 compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CSFP97 compatible
- Hirschmann M-SFP-LH/LC compatible
- HP H3C JD063B compatible
- Huawei eSFP-LH80-SM1611 compatible
- Huawei SFP-GE-LH70-SM1610-CW compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100015/08 compatible
- Intel SFP ZX compatible
- Juniper EX-SFP-GE80KCW1610 compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- MikroTik S-C61DLC40D compatible
- Motorola 525893-001-00 compatible
- MRV SFP-GDCWZX-61-R compatible
- Netgear AGM733 compatible
- Nevion SFP-TR1-C1610-ZR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196350033 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25771DH compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U3161-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP-CWDM-25dB-1610 compatible
- Packetlight UL-CWDM-L-CH1610 compatible
- Perle PSFP-CWDM-SFP-1610 compatible
- RAD SFP-61DH compatible
- Riedel 1090004 compatible
- Transition Networks TN-SFP-LX8-C61 compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-1G-S compatible
- Waystream (ex. Packetfront) SFP-1000CWDM-61 compatible
- Zyxel SFP-ZX-80-D compatible
What customers say
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!