1G SFP CWDM EX ~40 km / 19 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~40 km / 19 dB
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 19 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SX-114 compatible
- ADTRAN 1442351G8 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-LH compatible
- Allied Telesis AT-SPLX40 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4860C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419060-E6 compatible
- Bintec SFP-LC-TX/LX/LH compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-CWDM60-1610 compatible
- Brocade E1MG-LX-OM compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK591TB compatible
- Ciena XCVR-A80D61 compatible
- Cisco Systems CWDM-SFP-1610 compatible
- D-LINK DEM-314GT compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Z compatible
- Dell 320-2879 compatible
- Delock 86189 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-LC09 compatible
- Extreme 10053 compatible
- FibroLAN SF1G-LX3-5C-61 compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CSFP97 compatible
- Hirschmann M-SFP-LH/LC compatible
- HP H3C JD061A compatible
- Huawei SFP-GE-LH70-SM1610-CW compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100014/61 compatible
- Intel SFP LX compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- MikroTik S-C61DLC40D compatible
- Motorola 525893-001-00 compatible
- MRV SFP-GDCWXD-61-R compatible
- Netgear AGM733 compatible
- Nevion SFP-TR1-C1610-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196340016 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25775AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE04939CH compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U3361-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN SFP-CWDM-19dB-1610 compatible
- OpenGear 569026 compatible
- Orckit-Corrigent CPN10038 compatible
- Packetlight UL-CWDM-S-CH1610 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-CWDM compatible
- Planet MGB-L30 compatible
- Quanta SFP CWDM EX compatible
- RAD SFP-61DH compatible
- Radware 9062076 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTGBE-EX compatible
- Telco Systems BTI-CW-ZR-61-SFP compatible
- TP-LINK TL-SM311LS compatible
- Transition Networks TN-SFP-LX4-C61 compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-1G-S compatible
- Waystream (ex. Packetfront) SFP-1000BASE compatible
- Westermo 1100-0541 compatible
- Zyxel SFP-LHX1310-40 compatible
What customers say
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
We are using FLEXOPTIX industrial grade transceivers in our control systems for power electronics and converters. The FLEXBOX is an invaluable tool, making it super easy and quick to configure transceivers. Even larger numbers can be configured easily with the batch configure option, just plug them in one after the other and the rest happens automatically. The power meter, source control and OTDR features are helpful for lab testing or during commissioning. Thanks, FLEXOPTIX for providing universal transceivers of a high quality at decent prices! Your lightning-fast order processing and shipping speed is also impressive.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.