STM-4 SFP CWDM ~140 km / 39 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~140 km / 39 dB
- 622 M
- 100M ETH
- STM-1
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM STM-4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 140 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 622 Mbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 39 dB |
| Transmit min/max per lane | 2 dBm / 7 dBm |
| Receiver min/max per lane | -37 dBm / -10 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1100 - 1650 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-100FX-LR-OM compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR1_S3 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR4_S3 compatible
What customers say
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.