1G SFP ZX+ Industrial 160 km, λ1550 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 160 km
- 1.25 G
- Industrial
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZX+ |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 160 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 1.06 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, externally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 40 dB |
| Transmit min/max per lane | 3 dBm / 7 dBm |
| Receiver min/max per lane | -37 dBm / -10 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1500 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 11646 compatible
- Accedian Networks 7SS-000 compatible
- ADVA 0061003011 compatible
- Allied Telesis # 11649 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # 11644 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419052-E6 compatible
- Blackbox LFP414 compatible
- Brocade # 11652 compatible
- Check Point # 11654 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 11655 compatible
- Cisco Systems GLC-ZX-SM-RGD compatible
- Cisco Systems GLC-ZX-SMD compatible
- D-LINK # 11657 compatible
- Dell # 11656 compatible
- Dell (ex. Force10) # 11664 compatible
- Extreme # 11660 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 11659 compatible
- F5 Networks # 11661 compatible
- FibroLAN SF1G-LX5 compatible
- Fluke Networks # 11663 compatible
- Fortinet # 11665 compatible
- Fujitsu # 11666 compatible
- H3C (ex. 3COM) # 11645 compatible
- Hirschmann # 11667 compatible
- HP H3C JD103A compatible
- Huawei eSFP-GE-ZX100-SM1550 compatible
- Infinera (ex. Transmode) # 11686 compatible
- Intel # 11671 compatible
- Juniper # 11672 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 11653 compatible
- Keymile 37973029 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310 compatible
- KTI Networks # 11673 compatible
- LANCOM # 11674 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 11670 compatible
- LevelOne # 11675 compatible
- MikroTik S-55DLC80D compatible
- Moxa # 11677 compatible
- MRV # 11678 compatible
- Netgear # 11679 compatible
- NetOptics SFPKT-LX compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE01389CA compatible
- Nokia Siemens Networks # 11680 compatible
- Palo Alto Networks # 11682 compatible
- Planet MGB-L120 compatible
- Radware # 11683 compatible
- Ribbon (ex. ECI) # 11658 compatible
- Telco Systems BTI-MGBIC-ELH-DD-LC compatible
- TP-LINK # 11684 compatible
- Transition Networks TN-SFP-LX16 compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # 11681 compatible
- Westermo 1100-0171+ compatible
What customers say
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX