100G QSFP28 ER4 with dual CDR 40 km, λ1296-1309 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 40 km
- 103.12 G
- LC
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Our order confirmation will provide the final shipping date.
-
~May 27, 2026+136 pcs
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 18 dB |
| Transmit min/max per lane | -2.9 dBm / 2.9 dBm |
| Receiver min/max per lane | -20.9 dBm / -3.5 dBm (overload) @100G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | SOA + PIN |
| Modulation | NRZ @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2.5 dB |
| Extinction Ratio | 8 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-100G-ER4 compatible
- Arista QSFP-100G-ER4 compatible
- Ciena 160-9405-900 compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-ER4L-S compatible
- Extreme 100G-ER4LT-QSFP40KM compatible
- Fortinet FG-TRAN-QSFP28-LR4 compatible
- HP H3C JL275A compatible
- Huawei QSFP-100G-ER4-Lite compatible
- Juniper QSFP-100G-ER4L compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3AL82152AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE11239AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE17189AA compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA1L10-CR compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP28-100GBASE-LR4 compatible
- RAD QSFP28-1D compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR100Q28_LR4 compatible
What customers say
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.