10G SFP+ ZR with dual CDR 80 km, λ1550 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 80 km
- 11.1 G
- 10G ETH
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 2.2 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -23 dBm / -7 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1530 - 1565 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1530 - 1565 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN 1442440G1 compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis AT-SP10ZR80/I compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403016-E6 compatible
- Brocade # compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ZR compatible
- Calix 100-01971 compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Ciena XCVR-S80V55 compatible
- Cisco Systems ONS-SC+-10G-ZR compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR compatible
- D-LINK DEM-434XT compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-1Z compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-ZR-SFPP compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN SFPP-15-80 compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu FIM35051 compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei OSX080N01 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100115 compatible
- Intel # compatible
- Juniper SFP-10GE-ZR compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks SFP-10G-ER-A compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV SFP-10GD-ZR compatible
- Netgear AXM762 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65832AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05894AA compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- Solarflare # compatible
- Supermicro # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks TN-10GSFP-LR7 compatible
- Viavi (ex. JDSU) CSFPPLUS-10G-5-2 compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.