10G SFP+ ZR+ with dual CDR 100 km, λ1550 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 100 km
- 11.3 G
- 10G ETH
- 10G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZR+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1.5 W |
|---|---|
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 26 dB |
| Transmit min/max per lane | 1.5 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24.5 dBm / -8 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1520 - 1580 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
|---|---|
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.5 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | 0 ps/nm to 1,600 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-10G-ZR compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-ZR compatible
- Arista SFP-10G-ZR compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Brocade 10G-SFPP-ER compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core ET5402-ZR-I compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN SFPP-15-100 compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fujitsu # compatible
- HP H3C JL439A compatible
- Huawei OSX080N01 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100115 compatible
- Intel # compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-ZR compatible
- Juniper SFP-10GE-ZR compatible
- Keymile 37973304 compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV # compatible
- Netgear # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65832AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05894AA compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Planet MTB-LR compatible
- RAD SFP-P-14DHR100 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTP10_ZR compatible
- Solarflare # compatible
- Supermicro AOC-E10GSFPLR compatible
- Telco Systems BTI-10GZR-DD-SFP+ compatible
- TP-LINK TXM431-LR compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-10G compatible
- Viavi (ex. JDSU) CSFPPLUS-10G-5-2 compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!