10G SFP+ ER with dual CDR 40 km, λ1550 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 40 km
- 11.1 G
- 10G ETH
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 14.8 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15.8 dBm / -1 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1530 - 1565 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1530 - 1565 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks AXSK-SFP+ LR compatible
- ADTRAN 1442440G1 compatible
- ADVA 1061701861-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-10G-ER compatible
- Allied Telesis AT-SP10ER40/I compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-ER compatible
- Arista SFP-10G-ER compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403013-E6 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade XBR-000174 compatible
- Calix 100-01511 compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Ciena XCVR-S40V55 compatible
- Cisco Systems ONS-SC+-10G-ER compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ER compatible
- D-LINK DEM-433XT-DD compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-1E compatible
- Dell 430-4585 compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-ER-SFPP compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN SFPP-15-80 compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+LR compatible
- Fujitsu FIM35032/110 compatible
- HP H3C JG234A compatible
- HP Storage (B-Series) AW538A compatible
- Huawei OSX040N01 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100114 compatible
- Intel E10GSFPER compatible
- Juniper SFP-10GE-ER compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks SFP-10G-ER-A compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) BN-CKM-SP-ER compatible
- Lenovo (ex. IBM) 45W2283[8G] compatible
- Lenovo (ex. IBM) 90Y9415 compatible
- LevelOne SFP-6141 compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-10GERLC compatible
- MRV SFP-10GD-ER compatible
- Netgear AXM762 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05036AA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U624-K500 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTPMR_PS5 compatible
- Solarflare # compatible
- Supermicro # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Viavi (ex. JDSU) CSFPPLUS-10G-5-1 compatible
- Zyxel SFP10G-ER compatible
What customers say
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!