800G Finned-Top OSFP 2x DR4 with dual CDR 500 m, 8x λ1310 nm, MTP/MPO-8/12 APC, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 8x 1310 nm
- 500 m
- 2x 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 2x 400G ETH
- 400G ETH
- 800G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | OSFP |
|---|---|
| OSFP Variant | Finned-Top |
| Connector / Polish | 2x MTP/MPO-8/12 APC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 2x DR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 500 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 16 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, KP4 |
| Powerbudget (dB) | 1.7 dB |
| Transmit min/max per lane | -2.2 dBm / 4.2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -3.9 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 8x 1310 nm |
|---|---|
| Wavelength TX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 8x 1310 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 2x 400G Ethernet, 800G Ethernet, 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Juniper OSFP-2X400G-DR4-P compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMS4X00- NS-T compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMS4X00-NM compatible
What customers say
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.