10G XFP BiDi LR with dual CDR 10 km, ᵀˣ1270 / ᴿˣ1330 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1270 nm
- 10 km
- 11.1 G
- BiDi
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 9 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1270 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1280 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1330 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1320 - 1340 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061701891-01 compatible
- Allied Telesis # 13436 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403001-E5 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-LR compatible
- Calix 100-03496 compatible
- Cisco Systems XFP-10GLR-OC192SR compatible
- Dell (ex. Force10) # 13440 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-LR-XFP compatible
- Extreme 10122 compatible
- Fortinet FG-TRAN-XFPLR compatible
- H3C (ex. 3COM) # 13433 compatible
- Hirschmann # 13441 compatible
- Hitachi # 13442 compatible
- HP H3C # 13443 compatible
- Huawei OSX010B01 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 13438 compatible
- Juniper XFP-10GE-LR compatible
- LevelOne # 13445 compatible
- MikroTik # 13446 compatible
- Moxa # 13447 compatible
- MRV # 13448 compatible
- Net Insight NPA0038-SR11 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05831CA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U770-K500 compatible
- Palo Alto Networks # 13450 compatible
- Radware # 13451 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR64_S27BD compatible
- Telco Systems BTI-XFP-XBD10L-DD-27/33S compatible
What customers say
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.