10G XFP BiDi LR with dual CDR 10 km, ᵀˣ1330 / ᴿˣ1270 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1330 nm
- 10 km
- 11.1 G
- BiDi
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 9 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1330 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1320 - 1340 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1270 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1280 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061701892-01 compatible
- Allied Telesis # 13456 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403001-E5 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-LR compatible
- Calix 100-03497 compatible
- Cisco Systems XFP-10GLR-OC192SR compatible
- Dell (ex. Force10) # 13460 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-LR-XFP compatible
- Extreme 10122 compatible
- Fortinet FG-TRAN-XFPLR compatible
- H3C (ex. 3COM) # 13453 compatible
- Hirschmann # 13461 compatible
- Hitachi # 13462 compatible
- HP H3C # 13463 compatible
- Huawei OSX010B00 compatible
- Infinera (ex. Transmode) # 13472 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 13458 compatible
- Juniper XFP-10GE-LR compatible
- LevelOne # 13465 compatible
- MikroTik # 13466 compatible
- Moxa # 13467 compatible
- MRV # 13468 compatible
- Net Insight NPA0038-SR11 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05831CA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U770-K500 compatible
- Palo Alto Networks # 13470 compatible
- Radware # 13471 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR64_S33BD compatible
- Telco Systems BTI-XFP-XBD10L-DD-33/27S compatible
What customers say
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.