10G XFP ZR Industrial with dual CDR 70 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 70 km
- 11.1 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 70 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 2.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 24 dB |
| Transmit min/max per lane | 2 dBm / 7 dBm |
| Receiver min/max per lane | -22 dBm / -8 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1290 - 1330 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1270 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Extinction Ratio | 6 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems XFP-10GZR-OC192LR compatible
- Juniper XFP-10G-Z-OC192-LR2 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR64_AL5 compatible
What customers say
Have been using FLEXOPTIX transceivers for a few years now in a carrier/telecoms environment for various vendors and they've never disappointed me. After having the opportunity to be able to program them myself on demand, I've realized how many hours I could have saved until now with FLEXBOX! No large stocks, just a few generic SFPs in stock waiting to get programmed when needed. Awesome!
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
We are using FLEXOPTIX industrial grade transceivers in our control systems for power electronics and converters. The FLEXBOX is an invaluable tool, making it super easy and quick to configure transceivers. Even larger numbers can be configured easily with the batch configure option, just plug them in one after the other and the rest happens automatically. The power meter, source control and OTDR features are helpful for lab testing or during commissioning. Thanks, FLEXOPTIX for providing universal transceivers of a high quality at decent prices! Your lightning-fast order processing and shipping speed is also impressive.
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.