2x 1G CSFP BiDi LX Industrial 10 km, 2x ᵀˣ1490 / 2x ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 10 km
- 2x 1.25 G
- Industrial
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | CSFP |
|---|---|
| Connector / Polish | 2x LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | 2x BiDi LX |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Lane Count | 2x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 125 Mbit/s - 2x 1.25 Gbit/s |
| Bandwidth Per Lane | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 2 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 10.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -9 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -19.5 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 2x 1490 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1480 - 1500 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 2x 1310 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 6 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1442010G1 compatible
- Calix 100-02581 compatible
- Cisco Systems GLC-2BX-D compatible
- Keymile 37973177 compatible
- Keymile 37973290 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65106AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE66131AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE08313AA compatible
- Zyxel CSFP-BX1490-10-D compatible
What customers say
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.