4G Fibre Channel SFP, 100 GHz Grid - C-Band DWDM 40 km / 18 dB, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 40 km
- 4.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- 4G FC
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | 4G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 155 Mbit/s - 4.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 18 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @4G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1528 - 1664 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @4G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 4.5 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Brocade XBR-000146 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC4G-LW compatible
- HP Storage (B-Series) AN211A compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Packetlight UL-DWDM-4G-FC-L-CH61 compatible
What customers say
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
We are realy happy with the FLEXBOX, programming FLEXOPTIX universal transceivers works like a charm.
Just insert, detect, select and start programming, now we are able to support hundreds off vendors with just a few standard SFP modules.
Amazing smart solution!
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.