2.67G STM-16 SFP, 100 GHz Grid - C-Band DWDM 120 km / 33 dB, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 120 km
- 2.67 G
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- CPRI
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | STM-16 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 120 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 2.67 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 33 dB |
| Transmit min/max per lane | 2 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -31 dBm / -9 dBm (overload) @2G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @2G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, LTE 2.458G CPRI, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1442707G40 compatible
- ADVA 0061000901 compatible
- ADVA 0061704501-03 compatible
- Cisco Systems SFP-GE-Z compatible
- Huawei eSFP-LH120-SM196.00 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100028/961 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM1DX compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- MRV SFP27DWLR12-61R compatible
- Net Insight NPA0058-1961 compatible
What customers say
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.