2.67G STM-16 SFP CWDM ~40 km / 17 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~40 km / 17 dB
- 2.67 G
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM STM-16 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 2.67 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 17 dB |
| Transmit min/max per lane | -3 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -20 dBm / -3 dBm (overload) @2G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @2G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 0061704698 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP03EF compatible
- Cisco Systems CWDM-SFP-1610 compatible
- FibroLAN SF2G-LX3-5C-61 compatible
- Huawei SFP-GE-LH70-SM1610-CW compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100014/61 compatible
- Marconi SU68AC compatible
- Marconi SU68CH compatible
- MRV SFP27DCWEIR-61R compatible
- Net Insight NPA0023-1610 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196340016 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U3361-K500 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTC25_PS61 compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC48S-C61 compatible
What customers say
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!