STM-4 SFP CWDM ~40 km / 23 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~40 km / 23 dB
- 622 M
- 100M ETH
- STM-1
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM STM-4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 622 Mbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -28 dBm / -8 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1100 - 1650 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1442703PG9 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP04CF compatible
- Marconi SU67AB compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196360006 compatible
- OTN Systems V30813-S8-A1 compatible
What customers say
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!
I wanted to take a moment to provide some feedback regarding the on-site programming capabilities of your FLEXOPTIX product. I must say that being able to program SFPs on-site according to our specific requirements has been an incredibly valuable feature for our network infrastructure. The convenience and efficiency it offers have exceeded our expectations.
One of the standout benefits we have experienced is the rapid deployment it enables. Being able to respond quickly to changing network needs without having to wait for orders from different vendors has significantly reduced our deployment time. This has improved our operational efficiency and allowed us to be more agile in meeting our organization's evolving demands.
Moreover, the cost savings we have achieved through on-site programming have been remarkable. By eliminating the need to order pre-configured SFPs from various vendors, we have saved on shipping costs, streamlined our inventory management, and bypassed vendor-specific pricing structures. This flexibility has positively impacted our budgeting and overall equipment expenses.
This is simply a brilliant idea and product! Thank you!
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.